Herald: Triple crown for Siya, Sadiq; Aryaman, Aryan, Samarth win double
Herald News

Triple crown for Siya, Sadiq; Aryaman, Aryan, Samarth win double

15 Mar 2019 04:55am IST
Leave a comment
15 Mar 2019 04:55am IST

Team Herald

sports@herald-goa.com

PANJIM: Sadiq Attar and Siya Dhavaskar won triple crowns each while Aryaman Saraf, Aryan Phatarpekar, and Samarth Kamat won double crowns at the North and South Goa District Badminton Tournaments organised by Goa Badminton Association, at Peddem and Quepem multipurpose Sports Stadiums respectively.

Shivam Saini, Avaneesh Shetye, Andrea Kalavampara, Salauni Naik, Tejas Suthar, Abhishek Swamy, Kushang Gaonkar, Arya Naik, Alphonsa Pereira and Chetan Magdum were the other winners in the championship. 

Promising player prizes were won by Hariesh Rajput, Pratistha Shenoy, Atharv Bakhale, Karan Naik and Ashish Shirodkar.  

The following were the prize winners:

North District: U-13 girls singles: 1-Siya Dhavaskar; 2-Disha Dutta; 3-Sriya Saraf and Soumya Deshpande.

U-13 boys singles: Aryan Phatarpekar; Pranav Naik; Atharv Pednekar and Soham Naik.

U-13 boys doubles: Aryan Fatarpekar/Avaneesh Shetye; Atharv Pednekar/Soham Naik; Parasmay Shenoy/Shubham Swamy.

U-15 boys singles: Shivam Saini; Chiraag Mahale; Soham Kelkar and Pranav Naik.

U-17 girls singles: Andrea Kalavampara; Malaika Lobo; Synnovia Dsouza and Salauni Naik.

U-17 boys singles: Samarth Kamat; Soham Mandrekar; Tejas Suthar and Chiraag Mahale.

U-17 girls doubles: Siya Dhavaskar/Salauni Naik; Malaika Lobo/Soumya Deshpande; Sampurna Patra/Disha Narvekar and Synno0via Dsouza/Nyssa Dhupdale.

U-17 boys doubles: Samarth Kamat/Tejas Suthar; Soham Mandrekar/Chiraag Mahale; Adrian D Souza/Elias Fernandes and Pranav Naik/Shivam Swamy.

U-19 boys singles: Sadiq Attar; Samarth Kamat; Abhishek Swamy and Soham Mandrekar.

U-19 boys doubles: Sadiq Attar/Abhishek Swamy; Tejas Suthar/Shivam Saini; Kartik Swamy/Suraj Naik and Soham Mandrekar/Samarth Kamat

U-19 mixed doubles: Sadiq Attar/Siya Dhavaskar; Chiraag Mahale/Andrea Kalavampara; Tejas Suthar/Salauni Naik and Soham Mandrekar/Malaika Lobo.

South District: U-13 boys singles: Kushang Gaonkar; Suhit Mahambre; Shrijay Naik and Arnav Desai.

U-13 girls singles: Arya Naik; Anya Caeiro Roberts; Arya Metri.

U-15 girls singles: Alphonsa Pereira; Anjali Das.

U-19 boys singles: Aryaman Saraf; Chetan Magdum; Suresh Pujari and Om Parodkar.

U-19 boys doubles: Aryaman Saraf/Chetan Magdum; Om Parodkar/Harsh Mane.
Leave a comment
Comments
Leave a comment


Advertise     |     Contact Us     |     About Us     |     Terms of Use     |     Privacy Policy     |     Disclaimer     |     Designed by Team Inertia Technologies

       

Designed by Team Inertia Technologies